Eski Mısır gerek piramitlerin teknolojik mucizeleri gerekse firavunların gizemli sırlarıyla tarihe iz bırakmıştır. Öyle ki yıllar önce yaşayan bu uygarlığın sırları hala çözülemiyor. Abydos nekropolü (Nekropol arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir.) ikinci Kral Seti tarafından Tanrı Osiris için inşa edilmiştir. Seti ölümünden dolayı tapınağı tamamlayamasada varisi Ramres tapınağı tamamlamıştır. Fakat tapınak dönemine göre bazı gizemler taşımaktadır öyle ki günümüzde ziyaretçilerden biri bir kartuşun (KartuşMısır hiyerogliflerinde bir ucunda yatay bir çizgi olan ve içinde yazılanın bir hükümdar ismi olduğunu gösteren oval çerçevedir. Firavun Sneferu döneminde dördüncü hanedanın başlangıcında, daha önce kullanılan serekh sembolünün yerine kullanıma girdi.) ileri derecede teknolojik semboller barındığını tespit etti. Bu semboller farklı şekilde yorumlandı kimine göre bir denizaltı kimine göre bir jet uçağı kimine göre ise bir UFO aracıydı.

Fakat insanlar bu görseller ile ilgili ikiye bölünmüş durumda kimine göre gerçekten bir teknolojik aracı tasvir ediyor bu görseller kimine göre ise sonradan uydurulmuş bir olay.

Fotoğrafta gördüğümüz gibi görseller gerçekten de tasvir edilen helikopter,denizaltı, UFO aracı gibi günümüzde kullanılan veya dış dünya ile ilişkili olduğu düşünülen aletlere benziyor. Eski Mısır meraklılarını ikiye bölen bu karede kartuşun aslı 1 numaralı görseldir. Fakat 2 numaralı görselde ise fotoğraf üzerinde bir hayli oynamalar vardır bunun tek sebebi ise kartuşta bulunan görselin teknolojik alet veya dünya dışı görseller ile ilişki kurulmasını sağlamaktır. Örneğin ilk görselde helikoptere benzeyen tasvirin önünde bir kuş tasviri vardır fakat bu tasvir ikinci görselde silinmiştir bunun sebebi ise helikopter tasvirini öne çıkarmaktır. Tüm bu görsellerin ardından Eski Mısırın böylesine teknolojik araçları deneyimlemesi çok mümkün görünmüyor çünkü yapılan tüm kazılarda böyle bir araca rastlanmadı. Tabi ki diğer bir seçenek ise zaman yolculuğu… Zamanda yolculuk yapan bir zaman yolcusunun Eski Mısıra gidip bu araçları dönemin insanları ile tanıştırdığı düşüncesine kapılanların sayısı hiçte az değil. Araştırmacılar ve işin uzmanlarına göre bu tasvirleri algılamak istediğimiz gibi algılıyoruz çoğu bir kesime göre bu tasvirler zamana yenik düşerek bozuldu ve bu hali aldı.

Kendi fikrime göre ise her şeyin fazlası elbette zarardır tesadüfler de öyle , helikopter tasviri kartuşun zamana yenilerek bozulması mümkündür fakat kartuş yaklaşık 5 teknolojik sembol içeriyor hepsinin tesadüf olması mümkün değil bizden saklanan şeyler olabilir.