Spartakus

İnsanoğlunun olduğu ilk günden bugüne kadar Dünya’nın her yerinde ezenler ve ezilenler olmuştur. Milattan Önce 70 yılına kadar ezilenler, ezenlere karşı ses etmemişlerdir. Milattan önce 71 yılında ise tarihin ilk isyanı zuhur etmiştir ve o günden bugüne Dünya’nın dört bir tarafında ezilenler, ezenlere karşı seslerini çıkartmışlardır. İlk isyan eden, ilk sesi çıkaran ise Trakyalı Köle Spartacus idi.

Spartacus Kimdir?

Hakkında birçok film, dizi çekilen, tiyatro oynanan, kitapları yazılan Spartacus, öncesinde Roma ordusunda bir asker iken ordudan kaçar. Ordudan kaçış sonrasında haydutluk yapan Spartacus, roma ordusu tarafından yakalanınca askeri yetenekleri ve iri yapılı vücudu nedeniyle gladyatör okuluna satılır.

Gladyatör Okulu ve Kader Dostluğu

Capua kentinde bulunan Quintus Lentulus Batiatus gladyatör okuluna satılan Spartacus, iyi bir savaşçı idi. Lakin onu ön plana çıkartan ise önderlik yeteneği ve sorgulama yeteneği idi. O dönemde çok kötü şartlarda yaşayan köleler ve gladyatörler için bu durum artık son bulmalı diyen Spartacus ilk olarak okulda kendisi gibi Gladyatörlük yapan 78 arkadaşını kaçmaya ikna eder. Hazırladıkları plan sonrasında kaçmayı başaran 78 Gladyatör, aynı zamanda büyük bir isyanın ilk bayrağını açmış oldular. Vezüv dağına doğru kaçan ve buraya sığınan Spartacus ve arkadaşlarına yönelik Roma, 300 kişilik bir askeri ordu gönderir. Bunun üzerine isyancılar ani bir baskın atarak bu orduyu bozguna uğratır. Bozguna uğrayan askerlerin teçhizatları ve silahları artık isyancıların olmuştur. Bu durumu haber alan kölelerden ilk başta 200 civarı kişi aralarına katılmıştır. Ardından yol üzerinde bulunan hanlara ve toprak sahiplerine baskınlar düzenleyen isyancılar kısa sürede 70 bin kişiye ulaşmış idiler.

Köle Savaşları
Köle Savaşları

Yol Ayrımı ve Köle Savaşları

Kısa sürede 100 bin kişiyi bulan İsyancı ordusuna katılmak için Roma’nın dört bir yanında köleler sahiplerini öldürerek bu orduya katılıyordu. Bu kadar hızlı büyüme, beraberinde çeşitli sorunları da yanında getiriyordu. İsyancılar içinde bulunan Galyalıların lideri Crixus, Spartacus ile fikir ayrılığına düşmüş idi. Crixus, Roma’da kalıp Roma ordusunu yenip özgürlüğün getirilmesini savunuyordu. Spartacus ise Alp dağlarının aşılarak herkesin özgürlüğüne kavuşması gerektiğine inanıyordu. Bunun üzerine Crixus’un peşinden gidenler İtalya sınırları içerisinde kaldılar ve Roma ile savaşmak üzere yola çıktılar. Çıkan savaşlar sonucunda Crixus öldürülünce, İtalya sınırlarından çıkmak üzere olan Spartacus bu ölüm haberi üzerine peşindeki kitle ile beraber geri dönüş yapar. En uç nokta olan Messina körfezine kadar gelen Spartacus köle savaşlarının 2 tanesini zafer ile taçlandırmış idi. Korsanlar merter
esenyurt
basaksehir ile anlaşarak gemiler ile özgürlüğe gitmek isteyen Spartacus ve takipçileri, Romalıların tuzağına düşmüş idi. Korsanları daha önceden ayarlamış olan Roma imparatorluğu yüzünden gemilerle kaçış planı suya düşmüştü. Köşeye sıkışmış olan Spartacus ve takipçileri artık büyük bir savaş ile karşı karşıya idi.

Messina kentinde gerçekleştirilen 3. Köle Savaşı oldukça kanlı geçmiş ve Spartacus’un ordusu yenilgiye uğratılmış ve isyan bastırılmıştır. Yol boyunca ele geçirilen esirler çarmıha gerilerek ölüme terk edildiler. Böylece Dünya’nın ilk isyanı gerçekleşmiş oldu. O gün meydana gelen bu isyan, tarih boyunca diğer benzeri isyanlara da ilham kaynağı olmuştur.