Sanayi devrimi ile beraber gün geçtikçe önemi artan uçaklar hayatın bir çok alanında kullanılmaya başlandı. Süreleri kısaltması, savaşları bitirmesi ve başlatması, ticaret kargosu amaçlı olmak üzere daha bir çok konuda kullanılan uçaklar en güvenli taşıt aracı olmalarına rağmen küçük bir hata büyük felaketleri de yanında getirmektedir. Bunlardan daha ilginci ise uçuş esnasında bir anda sinyali kesilen ve kaybolan uçakların gizemi konusudur. Son 100 yıllık süreçte havada uçuş yaparken kaybolan uçaklara bakacak olursak;

Amelie Earhart ve Uçağı

1937 yılında, Dünyaca ünlü kadın pilot Amelie Earhart çift motorlu uçağı ile uçuş yapmak için havalandıktan bir süre sonra uçak tüm bağlantılarını kaybederek kaybolmuştur. Yıllarca yapılan çalışmalar sonucunda hiç bir ize rastlanmamıştır. Gizemini halen koruyan bu olay ile ilgili tek gelişme, 1991 yılında uçağın bazı parçalarına ulaşılması oldu.

Amelie Earhart
Amelie Earhart

Flight 19 Uçağı

Dünya savaşının en yoğun olduğu dönemde havalanan TBM Avenger adlı bombalama uçağı, birçok teori ve filme konu olan bermuda üçgeni üzerinden geçerken bir anda kayboldu. Bu olay sonrasında Bermuda Üçgeni oldukça popüler bir hal almıştır. Kaybolan uçağın hiç bir parçasına halen günümüzde dahi ulaşılamamıştır. İlginç olan ise, olay ile ilgili araştırma yapmak amacıyla havalanan diğer uçakta aynı bölgede aynı şekilde kayboldu.

Flight 19Flight 19

Star Tiger

Kaybolan Flight 19 uçağının ardından daha 3 sene geçmesine rağmen bir uçak daha gizemli bir biçimde kaybolmuştu. Kaybolan uçağın, kaybolduğu bölge hiç yabancı olunan bir bölge değildi. Evet, kaybolan uçak yine bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan bölgede kaybolmuştu. Kaybolan uçakta 31 kişi bulunuyordu. Günümüze kadar uçak ile ilgili ne bir enkaz ne de bir ceset bulunamadı.

Star Tiger
Star Tiger

B-47 Stratojet Vakası

Dünya savaşından çıkmış devletler halen bir savaş tehdidine karşı silahlı operasyon ve aktarım işlerine devam ediyordular. Bu kapsam dahilinde 1956 yılında Florida eyaletinden havalanan uçak Fas’a doğru gidecekti. Akdeniz üzerine gelen uçak bir anda sinyallerini kaybederek ortadan kayboldu. Uçağın içinde üç kişi ve nükleer silah kapsülü bulunuyordu. Kaybolan uçağa dair hiç bir şekilde enkaz, ceset veya nükleerlere ulaşılamadı.

B47 Stratojet
B47 Stratojet

 

1 YORUM

  1. Şu zamana kadar kaçırılan uçaklar bilerek kaçırıldı.insanlar ı canlı canlı denek olarak ķulanıyorlar.herkes ölüyor,deliriyor………kimse yardım edemez.çünkü herkes bunu biliyor ama 3 maymunu oynuyor acaba neden 3 maymun var nerden çıktı…beklemeyin ailelerinize dikkat edin bebeklerinize ve çocuklarınıza dikkat edin bu hayatta yalnızız….

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.