Yıllar geçtikçe bilim insanları başta olmak üzere büyük kitleler Dünya’nın sonunun yavaş yavaş geldiği düşüncesinde. Her şeyin sonu olduğu gibi elbette üzerinde yaşadığımız kara parçasının da bir sonu var fakat bu son nasıl bir şekilde olacak? Elbette konu ile ilgili felaket senaryoları mevcut. Bu yazımızda insanlığın sonunu getirecek felaket senaryolarını inceleyeceğiz.

Hızlı Nüfus Yaşlanması

Özellikle Merkez Avrupa ve Doğu Asya nüfusun yaşlanmasından bir hayli müzdarip. Gelişen teknoloji ve sağlık imkanları neticesiyle Dünya nüfusu bir hayli arttı ve insanlar artık uzun süre yaşayabiliyor. Baktığımız zaman kötü bir şey görünmüyor fakat bu yaşlı nüfus bakıma ihtiyaç duyacak ve iş gücüne hiç bir katkısı olmayacak. Japonya’nın konu ile ilgili çözümü devreye robot işçileri sokmak. Diğer ülkeler ise göçmenlik politikası üzerine yoğunlaşmış durumda, eğer çözümler problemi çözmezse insanlık nüfus yaşlanması sebebiyle son bulacak.

Sosyal Medya Çılgınlığı

 

Sosyal medya ve onun paha biçilmez gücü gözler önünde. Şimdilerde insanlar kısa süre içinde sosyal medya gücü ile her şeyden haberdar olabiliyor ve toparlanabiliyor. Çok değil bundan sadece 10 yıl önce sosyal medya diye bir kavram hayatımızda yoktu ve şuan sadece 10 yaşında ki sosyal medya bir nükleer silah gücünde. Öyle bir çağdayız ki Twitter’dan yanlış bir anlaşılma sonucu bile savaş çıkabilir. Henüz 10 yaşında olan sosyal medyanın kısa süre içinde bu seviyeye geldiğini hesaba katarsak 30’lu yaşlarda nasıl bir güce sahip olacağını sizler hesap edin.

Azalan Doğal Kaynaklar

Doğal kaynaklar hayatımızın adeta merkezinde insanoğlu ne kadar üretken olsa da hiç bir zaman doğanın bize sunduğu doğal imkanları sunamayacak. Öyle ki bilim insanlarının ürettiği ileri teknoloji aletler bile doğanın bize sunduğu kaynaklara ihtiyacı var. İnsanlığın doğaya tavrını ve Dünya üzerinde geçirdiği süreyi hesap edersek eğer bu kaynakların fazla ömrü olmadığı aşikardır. Doğal kaynaklar olmadan ise insan hayatının sürekliliği mümkün değildir.

Beyin Gücünün Sentetik Yollar İle Arttırılması

İnsanlık eğer bir şeyi düşünmüşse gerçekleşmesi an meselesidir. Şu anda gündem de hap ve diğer sentetik yollar ile beyin gücü gelişimi gündemde. Bu ürünler piyasaya sürülürse değeri paha biçilemez olabilir. Ortaya çıkan soru ise şu: Bu tür ilerlemelere maddi durumu yeterli olmayan kişilere ne olacak? Bu durumda toplumsal bir eşitsizlik baş gösterecek ve insanlar ikiye bölünecek.