Ekran başında, korku ve gerilimi iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız işte aradığınız liste bu.

Korku oyunlarında gördüğümüz gerilim, çaresizlik, stres gibi duyguların yoğunluğu ile gerçek hayatta karşılaştıklarımız çok farklıdır. Oysaki, Sigmund Freud’a göre davranışlarımızı şekillendiren 2 duygu vardır: Seks ve saldırganlık (korku). Zaten rüyalarımızda da yaşamaz mıyız korkuyu? Bizi en derinden etkileyen rüyalarımız korkularımızdan kaynaklananlar değil midir? İşte bu yüzden severiz korku oyunlarını çünkü onlar bize en hayati duygularımızdan biri olan “korkuyu” yaşatırlar.

Bu listemizde sizler için tüm zamanların en kaliteli 10 korku oyununu sıraladık. Sadece bir yıla ait değil, tüm zamanlara ait bir liste hazırladık. Listemizde 1999 yılında yayınlanmış “sanatarium”dan tutun da çok kaliteli bir senaryoya ve 2D grafiklere sahip olan “Lone Survivor”a kadar pek çok oyunu bulabileceksiniz.

İşte tüm zamanların en kaliteli 10 korku temalı oyunu;

10. Sanitarium

ASC Games tarafından geliştirilmiş bir point and click ve macera oyunudur. Oyun ana karakterimiz kaza yapmasıyla başlar. Oyunun konusu hafızasını kaybetmiş olan ana karakterimiz Max’in neden orda oldunu ne yaptığını kim olduğu gibi soruların cevaplarını aramasıdır. Oyunun her bölümünde farklı dünyalarda farklı karakterler yönetilir.

 

9.Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Zamanında, Lovecraft’ın kaleminin oyun evrenine izdüşümü olma konusundaki meziyetiyle kendine hayran bırakmış oyundur. protagonistin akıl sağlığı dalgalanmalarına yönelik hazırlanmış reaksiyonlar, çevre etkileşimleri, görsel algı değişimleri ile efektleri hikayenin oyuncu tarafından hissedilen deneyim değerini çok yükseklere taşır.

8. Lone Survivor

En az Silent Hill kadar korkunç fakat 2d bir bilgisayar oyunudur. korku-bağımsız sevenlere tavsiye edilir.

 

7. S.O.M.A

Frictional Games tarafından geliştirilen bilim kurgu hayatta kalma-korku oyunu. 22 Eylül 2015’te piyasaya sürülmüştür. Oyun PATHOS-2 isimli bir sualtı araştırma merkezinde gerçekleşmektedir.

 

6. Silent Hill

1999 yılında PlayStation için Konami tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen Hayatta kalma-korkuve psikolojik korku türü bir video oyunudur. Harry Mason ve kızı Silent Hill’e doğru ufak bir gezideydiler. Geceydi ve yollarda kimsecikler yoktu. Arabanın önüne bir siluetin atlamasıyla beraber Harry kaza yaptı. Uyandığında arabasının içinde Silent Hill’deydi ama arabanın içinde kızı yoktu.

 

5.Outlast – Whistleblower

“Lisa, bunu sadece senin için değil, çocuklarımızın sevgi dolu yürekleri ve ailemizin geleceği için yapacağım. İlk çocuğumuz doğduğunda senin yanındaydım. Şimdi insanoğlunun hayal bile edemeyeceği işlerin döndüğü bu lanet çukurdan kurtulmak için sürünüyorum. Kurtulmam gerekli. Hayatta kalmak bir hayal olsa bile ilerliyorum.”

Outlast bizlere dünyanın en karanlık köşelerinde ne gibi kötülüklerin dönebileceği, insanlığın adını kirleten deneylerin ne boyutlara ulaşabileceğini en ince detaylarına kadar göstermişti. Miles Upshur’ın başına gelenler görünüşe göre sadece bıçağın iki yüzünden biriydi. İlk oyunda canımızı dişimize takarak kurtulmaya çalıştığımız Mount Massive Asylum’da biz kıvranırken diğer tarafta neler oluyordu?

 

4. Amnesia: The Dark Descent

Kontrol edilen karakterin adı Daniel’dır. Oyunun başında Daniel, kendi hakkında çok az şey hatırlayarak, bir kalede uyanır. Kalenin içinde biraz ilerleyince, kendine yazdığı bir not bulur. Bu notta, 1839 yılında yaşadıklarını, bulunduğu yerin, Prusya‘da bulunan, Brannenburg Kalesi olduğunu öğrenir. Ayrıca kendisinin bir çeşit amnezi/amnesia iksiri içtiğini, ve kendisini kovalayan bir Gölge (Shadow) olduğunu öğrenir. Gölge durdurulmazsa, onun kendisini öldüreceği yazmaktadır. Gölge’in durdurulması için, kalenin içindeki Inner Sanctum adındaki bir odaya gitmesi gerekmektedir. Burada Baron Alexander’ı öldürmesi gerekmektedir.

Notu okunduktan sonra yola koyulur. Kalenin derinliklerine doğru ilerledikçe, kendine ait olan günlükleri bulur; ve anıları hatırlar. Ayrıca kendine ait olmayan günlükleri ve anıları da bulur. Böylece; kendisinin, Baron Alexander’ın, ve onun için çalışanların neler yaptığını öğrenir.

Daniel Alexander’ı Inner Sanctum’da bulunca, oyunun sonu 3 farklı yola ayrılır. Ya Alexander’ın eve dönmesini engelleyecektir; ya onun evine gitmesine izin verecektir; ya da Agrippa’nın kafasını portala atacaktır.

 

3. Fatal Frame 3 – Tormented

ilk başta resident evil türevi gibi gözükse de aslında ringu ve the eye ekolünden gelen korku oyunu. japon hayalet hikayeleri ve asia extreme fanatikleri için sanki özel olarak yapmışlar. gerek yaratılan atmosfer, gerekse zıplatma kapasitesi bakımından silent hill‘e de rahatlıkla kafa tutabiliyor. himura malikanesi denilen bir mekanda kayıp abimizi ararken karşımıza çıkan hayaletleri de bir fotoğraf makinesi yardımıyla etkisiz hale getirmemiz son derece ilginç ve yaratıcı bir yaklaşım olmuş…

 

2. Silent Hill P.T

Mutlaka oynamak istiyorsanız eğer P.T’yi, altınıza bez falan bağlayın 🙂

 

1.Silent Hill 2: Restless Dreams

Karısı bir hastalığa yakalanıp ölene kadar James gayet normal bir hayat yaşıyordu. Bu olayın birkaç yıl sonrasında James karısından onu özel yerlerinde beklediğine dair bir mektup aldı. Bu yerin Silent Hill kasabası olduğunu bilen James çelişkiler içinde yola çıkar.

Hazırlayanlar: Pier Paolo Pasolini – Ramanujan / korkubilimi.com

korkubilimi.com

4 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.