Olay yıllar önce 1951’in Fransa’sında yaşandı.Gizemini koruyan bu olay aniden bir sabah gerçekleşti ve o sabah Pont-St. Esprit köyünde artık kimse normal değildi. Normalde mutlu mesut yaşayan adeta bir Yeşilçam Erler Filmini andıran kasaba artık garipti öyle ki o sabah uyanan herkes garip hareketler ve tavırlar sergilemeye başlamış. Bunun üzerine köylüler garip yaratık ve hayvanları gördüğünü iddia etmiş ve köylüler saldırgan tutum sergilemeye başlamış bunun üzerine de haliyle yetkililer hemen konuyu araştırmaya başlamış.

Yaşanan ilginç olaylar araştırılmaya başlanınca ilk olarak 11 yaşında ki Charles Granjhon’un olayı araştırıldı küçük çocuk evden hışımla çıkarak babaannesine saldırmış.Başka bir adam ise korku ile köy meydanına inerek kendisinin öldüğünü odada ki diğer arkadaşının ise içinde yılanlar olduğunu ve onun  karnını yediğini belirtmiş. Bu çılgın ifadelerden sonra yetkililer köylülerin hayal gördüğüne neredeyse emin olmuş ve araştırmalarını bu yönde yapmaya başlamışlar.

Olayda yaklaşık 300 köylü hayal görmeye başlamış fakat bunların 50’si çığırından çıktığı için akıl hastahanesine yatırılmak zorunda kalınmış. Fakat “hastalar” burada dahi kontrol altına alınamadı. Yapılan araştırmalar sonucunda köyün fırıncısı Roch Briand ekmeklerin içine ergot mantarını yanlışlıkla karıştırması sonucunda köylüler çığırından çıkmışlar.  Bu mantar LSD’nin ana maddelerinden biriydi ve etkisi çok kuvvetliydi.

Öte yandan CIA’in ünlü projesi beyin kontrolü amaçlı deneyi MK-Ultra deneyinde deneklere zihin kontrolü için LSD veriliyordu ve bunun için bir şirket ile anlaşmışlardı ne tesadüftür ki bu ilaç firması bu şirin köye sadece 100 Km mesafedeydi. Teorilere göre bu insanlara LSD bilerek ve kasıtlı olarak verildi. Köylülere verilen LSD’li ekmeler ile  LSD’li topluluk kontrolü deneyi gerçekleştirilmiş oldu fakat bu sadece bir teori.

Aradan yıllar geçmesine rağmen olay hala gizemini koruyor ve çözülmesi de imkansız gibi görünüyor çünkü olayın mimarı olarak nitelendirilen CIA sorumluluk kabul etmiyor bu yüzden de çözüleceğe hiç benzemiyor. Olayın sonucunda toplamda 300 köylü LSD etkisine maruz kaldı. 50 köylü uzun süre tımarhanelerde tedavi gördü ve 7 kişi ise intihar etti.