vikingler

Savaşçı bir kavim olan Vikinglerin tarihi efsanelerle doludur. Eski İskandinavya’da yaşayan kavimler Avrupa kıtasının farkına varmadan öncesinde çiftçilik ve balıkçılık yaparlardı. Kendi aralarında üstünlük sağlamak üzerine savaşlar yapan Vikingler, Kıta Avrupa’sını keşfettiklerinde tüm güçlerini bu kıtanın zenginliklerini elde edebilmek üzerine birleştirdiler.

Vikingler savaşmaktan ve ölümden hiç korkmazlardı. İnandıkları Pagan dininden dolayı öldüklerinde Tanrı Odin’in sarayı Valhalla’ya gideceklerine ve burada tanrılar tarafından ödüllendirileceklerine inanırlardı. Ölümden kormazlar ve kahramanca savaşırlardı bu nedenle bir Viking erkeğinin ortalama ömrünün 27 yaş civarında olduğu söylenmektedir.

İskandinavya tarihinde birçok efsanevi savaş ve savaşçılar yer almaktadır. Bu yazımızda, Vikinglerin en cesur savaşçıları içerisinden 10 tanesine yer verdik.

Listeyi aşağıdaki şarkı eşliğinde okumanız tavsiye olunur.

Baltalarınızı bileyip kalkanlarınızı hazırlayın. İşte en cesur 10 viking savaşçısı!

 

10. Eric Bloodaxe (Kanlıbalta)

eric bloodaxe vikings

Eric 10 yaşından 20’li yaşlarına kadar Avrupa Kıylarına yapılan saldırılara katıldı. Eric’in babası “Güzel Saçlı” lakaplı Norveç Kralı Harald’dır. Harald’ın taht için savaşacak 9 oğlu vardı, Eric 8 erkek kardeşini öldürerek taht kavgasını bitirdi. Kardeşlerini acımasızca katletmesi ona Bloodaxe (Kanlıbalta) unvanını kazandırdı.

Eric, 934 yılında Norveç’ten kovuldu, 954 yılında ise York kralı oldu. Bir savaş sırasında öldürüldü.

 

9.Freydis Eriksdottir

Freydis Eriksdottir vikings

Kızıl Eric’in kızıdır. Amerkika Kıtası’nı Colomb’dan yüzyıllar önce keşfetmiştir.

Grönland halkını toplayıp yeşillik ve düz ovalardan oluşan Vinland’a yerleşmiştir. En az babası kadar acımasız ve barbar olan Freydis, canını sıkan birileri olduğunda öldürmekten çekinmez. Yağmaladığı köylerde kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hepsini kılıçtan geçirtmiştir.

 

8.Sweyn Forkbeard (Çatalsakal Sweyn)

Sewn Forkbeard viking

Mavidiş Harald’ın oğludur. 987 yılında babasına karşı isyan etmiş ve onunla savaşmıştır. Babası öldüğünde Danimarka kralı olmuştur.

Vikinglerde kral olup da İngiltere’ye saldırmamak olmazdı tabiki, bu yüzden Sweyn 982 yılında İngiltere’ye saldırdı. 1000 yılına geldiğinde ise gözünü Norveç’e dikti.

Sweyn, 1013-1014 yılları arasında, bir yıl da olsa İngiltere kralı olmuştur. Sweyn 28 yıllık ömrüne hem İngiltere kralı hem Danimarka kralı hem de Norveç kralı unvanlarını sığdırarak adını Viking tarihinin efsane isimleri arasına kazımıştır.

İngiltere kralının, Danimarkalı lordlara verdiği emirle uykusunda öldürüldüğü rivayet edilmektedir.

 

7.Harald (Hardrada) Sigurdsson

harald hardrada vikings

Harald Sigurdsson, 1030 yılında, Norveç kralı olan abisininin iktidarını desteklemek için savaşa katıldı. Harald, ordusu savaşı kaybedince Kiev’e kaçtı. Kiev’den Constantinople’e geçen Harald, burada Bizans’ın en seçkin komutanlarından biri oldu.

1046’da Norveç’e geri dönen Harald Hardrada, krallık tacını taktı. Kral olduktan sonra ordusuyla İngiltere’yi işgal etti.

1066 yılında gerçekleştirmiş olduğu “Stamford Bridge Savaşı’ndan çok kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Harald’ın ölümüyle birlikte Viking çağının kapandığı söylenir.

 

6.Bjorn Ironside (Demiryüzlü)

Bjorn ironside vikings

Efsanevi kral Ragnar (Lothbrok) Lodbrok’un oğludur. Ömrünün büyük kısmını savaşarak geçirmiştir. Hayatı boyunca Fransa, İspanya, Sicilya, Kuzey Afrika ve İtalyan Kıyılarına baskınlar yapmıştır.

İtalya’nun Pisa kentini ele geçirmiş Roma’ya kadar dayanmıştır fakat Roma’nın Luna kentinin duvarlarını aşamamışlardır. Bjorn bunun üzerine ölü takliti yapar ve Bjorn’ün adamları rahiplerden cesedinin merasim eşliğinde yakılmasını isterler. İstekleri kabul olur, Bjorn şehrin kapılarından geçtiğinde birden ayaklanır ve cesurca savaşarak kapıları adamlarına açar. Böylelikle amaçlarına ulaşmış olurlar.

5.Gunnar Hamundarson

Gunnar Hamundarson vikings

Brennu Njals Saga‘sının kahramanlarının biridir. Gunnar, tam bir kılıç ustasıdır, her iki elini de ustalıkla kullanmakta olup tek seferde 3 kılıç darbesi etkiyle hedefe vurduğu söylenir.

Gunnar Hamundarson; cesareti, yakışıklılığı, sadakati ve mükemmel savaşçılığıyla adından söz ettirmiştir.

 

4.Lagertha

lagertha lothbrok

Vikinglerin efsanevi kadın savaşçısı ve kral Ragnar (Lodbrok) Lothbrok’un karısıdır. İsveç kralının Norveç’e saldırır ve Norveç kralı öldürür. Bununla da yetinmeyip kralın ailesini aşağılamak için ölen kralın ailesindeki kadınları bir geneleve kapatır. Durumu öğrenen Ragnar, kralın ailesindeki kadınlara erkek kıyafeti giydirerek oradan kaçırır.

Ragnar, bu kadınların içerisinde Lagertha adlı kadının cesaretine hayran kalır ve onunla evlenir. Lagertha, pek çok savaşta Ragnar’la sırt sırta savaşmıştır.

 

3.Kızıl Erik (Eric The Red)

erik the red

Öldürmek Eric için bir alışkanlıktı. İlk olarak Norveç’te en yakın arkadaşını öldürdü ve sürgün edildi. Yeni taşındığı yerde iki komşusunu daha öldüren Erik bu sefer İzlanda’ya sürgün edildi. İzlanda’da da rahat durmayan Erik, krallıktan uzaklaştırıldı.

Bir gemiyle açık denizlere açılan Erik, Batı’ya yol alır ve Grönland’i keşfeder. Krallığa geri dönen Erik yanına 500 adam ve kadın alarak Grönland’e yerleşir ve kendini Grönland reisi ilan eder.

Yazı içerisinde 9 numarada bahsettiğimiz “Freydis Eriksdottir” Eric’in kızıdır.

 

2.Kemiksiz Ivar (Ivar the Boneless)

kemiksiz ivar

Kemikle ilgili bir sağlık problemi olduğu için kendisine “Kemiksiz Ivar” denilirdi. Bacak kemikleri çok kolay bir şekilde kırılabiliyordu. Kendisinin taşınabileceği özel korumalı bir taşıma aracı yaptırmıştı, savaşlara bu aracın içerisinde taşınarak gidiyordu. Savaşlarda sadece ok ve yay kullanabiliyordu ama attığını da vururdu.

Ivar, 856 yılında Dublin tahtına oturdu. 865 yılında ise yüzlerce büyük gemi ile babasının intikamı için York Şehrine saldırdı. Burada babası Ragnar Lothbrok’un katili Kral Aelle’yi esir düşürdü ve korkunç bir idam yöntemi olan kankartalı işkencesiyle öldürülmesini emretti.

Başarılı bir şekilde tahta hükmeden savaşçı kral Ivar, hayatının son yıllarında Dublin’e geri döndü ve son günlerini burada geçirdi.

 

1.Ragnar Lodbrok (Ragnarok)

ragnarok

Vikinglerin en efsanevi savaşçısı ve lideridir. Kral Ragnar birçok İskandinav sagasına konu olmuştur.

Viking tanrısı Odin’den geldiğini ileri sürmüştür. Lagertha ve Aslaug gibi efsanevi savaşçı kadınlarla evlenmiş ve bunlardan Viking tarihine geçecek çocukları olmuştur.

Hem İsveç hem de Norveç Kralı olmayı başaran Ragnar gözünü uzak kıyılara dikmiş ve Avrupa’ya akınlar düzenlemiştir. Avrupa’ya yapılan Viking akınlarının Ragnar’la başladığı söylenir. Bu akınlarda başta İngiltere ve Fransa şehirleri olmak üzere birçok şehri yağmalamış ve büyük zaferler elde etmiştir. Ragnar Lothbrok’un müthiş zekası karşısında Avrupalılar çaresiz kalmıştır.

Birçok muharebeden sonra İngiltere’de Kral Aelle’nin eline esir düşmüştür. Aelle, Ragnar’ı acımasız bir şekilde yılanlarla dolu kuyuya atmıştır. Ragnar’ın kuyuya düştüğü sırada meşhur ölüm türküsünü söylediği rivayet edilir.

Odin’in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. Odin’in Valhalla’sına gelen bir savaşçı şikayet etmez. Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim. Æsir beni karşılayacak. Ölüm yas olmadan gelecek. Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum. Disir artık beni eve götür, Odin’in gönderdiği Valkürler. Æsir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım. Ömrümün günleri sona eriyor. Ölürken gülüyorum.  —Ragnar Lodbrok

 

 

korkubilimi.com
Korkubilimi.com sitesinde bulunan içeriklerin telif hakları korkubilimi.com yazarlarına ait olup kaynak göstermeden ve içeriğin bulunduğu www.korkubilimi.com adresine bağlantı verilmeden kopyalanamaz veya bir bölümü kullanılamaz. Kaynak göstermek ve bağlantı vermek koşuluyla içerikler kullanılabilir

5 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.