ABD’nin San Francisco eyaletindeki bir evin altında bulunan cam yüzeyli, kurşun ve bronz alaşımı olan esrarengiz tabut ve içerisinde yer alan gizemli küçük kızın cansız bedeni, tüm ülkeyi şaşkına çevirdi: Küçük bir kız çocuğunun büyük bir ustalıkla yerleştirildiği tabut, toprak altında geçirmiş olduğu uzun yıllara rağmen hiçbir zarar görmemiş. 

Yapılan çalışmalar neticesinde 1800’lü yıllarda hayatını kaybetmiş olabileceğine dair bulgulara rastlanan ve araştırmacılar tarafından “Miranda Eve” ismi verilen küçük kızın kimliği kesin olarak tespit edildi. Dönemin önde gelen bir ailesinin kızı olan Edith Howard Cook, 13 Ekim 1876 senesinde büyüh ihtimalle enfeksiyondan kaynaklanan ağır beslenme yetersizliği sebebiyle, henüz 3 yaşlarındayken hayatını yitirmiş.

Dantelli beyaz bir kıyafet giydirilmiş küçük bedeni kadar, saçlarının üstünde yer alan kırmızı bir gül ve lavantaların da benzer şekilde korunmuş olması, dikkatleri çeken bir öteki detay.

Yaşamış olduğu dönemde mezarlık olarak kullanılan Odd Fellows parselindeki 30.000 kişiden sadece biriydi, Edith. Parseldeki yoğunluk 1920’li yıllarda taşıma kapasitesinin üzerine çıkınca, bölge mezarlık kullanımından çıkartılmış ve kent o bölgeye doğru gelişmeye devam etmişti.

Yapılan DNA testlerinden ve araştırmalardan sorumlu olan kurum Garden of Innocence, yapılan törenle Edith için bir anıt açtı.

Görseller: wholesecrets.com