merkür güneş döngüsü

Yarın Merkür, Güneş’in önünden geçecek… Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kırkbıyık, ender görülen bu gök olayının Antalya’dan net bir şekilde izlenebileceğini belirtti.

9 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşecek olan bu gök olayı, birçok gökbilimciyi ve astronomiye ilgi duyan vatandaşlarımızı heyecanlandırdı. En net gözlem yapabilecek şehirlerden birinin Antalya olması ve Antalya’nın EXPO 2016‘ya ev sahipliği yapması, bütün gözleri Antalya üzerine çevirdi.

merkür güneş tutulması

Daha önce bir benzerini 2006 yılında yaşadığımız gök olayı, yarın saat 14.25’te başlayacak ve gün batımından sonra da devam edecek.

Uyarı:

Dikkat etmemiz gereken en önemli husus çıplak gözle Güneş’e bakmamak. Mutlaka Güneş’e bakabileceğimiz özel filtreler kullanmalıyız. Filtresi olmayan teleskop ve dürbünlerle gözlem yapmak retinanızda çok ciddi hasarlara yol açacaktır. Bu mevzuyu çok iyi bildiğinize eminim fakat yine de hatırlatmak istedim.

Gözlemlerinizi mümkünse filtreli teleskop ya da dürbünlerle yapınız çünkü Merkür’ün Dünya’ya vuran Güneş ışınlarını örtme açısı; Ay’ın örtme açısı kadar kuvvetli olmadığından meydana gelecek ışık azalması çıplak gözle fark edilemeyecektir.

Prof. Dr. Kırkbıyık şu açıklamaları yaptı;

Yarın Merkür gezegeni bize 83,6 milyon kilometre uzaklıkta olacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içindeki BİTOM adlı gözlem merkezi 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü, hava şartları gözlem için uygun olduğu takdirde, 14.00-17.00 saatleri hizmetler.site arasında herkese açık olacak ve teleskoplarla bu geçiş izlenebilecek. Ayrıca Expo 2016 alanında da Merkür geçişi için bir etkinlik düzenlenecek ve kurulacak teleskopla büyük ekranlardan canlı olarak yayınlanacak.

Merkür Geçisi Simülasyonu

Merkür geçişini kaçıranlar 2050 yılına kadar aşağıdaki tarihlerde gözlem yapabilirler.

11 Kasım 2019
13 Kasım 2032
7 Kasım 2039
7 Mayıs 2049