NASA, tam 101.000 kilometre hızla gezegenimize doğru yaklaştığı gözlenen Bennu adlı asteroitin nükleer silahlarla yok edilmesini planlıyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortalama 500 metre yüksekliğinde olan Bennu adlı asteroiti “riskli” kategorisine aldı. 9 ton civarında ağırlığa sahip olan Hammer uzay aracının asteroite çarparak yörüngeden saptırılmasını istiyor.

NASA ASTEROİTİ YÖRÜNGEDEN SAPTIRMAYA ÇALIŞACAK

Dünya’mız istikametinde saate 101.000 km hızla yol alan ‘Bennu’ adlı astreoit NASA’yı harekete geçirdi.

Ortalama 500 metre yüksekliğinde olan Bennu’yu “riskli” kategorisinde değerlendirilen NASA, ihtimaller içinde bir felaketin önüne geçmek için iki plan geliştirdi.

ABD medyasında yer alan haberlere gore, NASA’nın öncelikli planı Bennu’nun rotasında değişiklik yapmak. 8.8 ton ağırlığında olan Hammer (Çekiç) adlı uzay aracının asteroide çarptırılarak yönünü değiştirilebileceği belirtiliyor.

YEDEK PLAN İSE NÜKLEER SİLAH

NASA’nın bir diğer planı ise nükleer silah kullanmak. Bu seçenekte uzay aracına nükleer bir silah entegre edilecek ve Bennu, gezegenimiz’den çokça uzak bir mesafedeyken vurularak parçalara ayrılacak.

Projede vazife alan bilim insanı Kirsten Howley, ABD medyasına vermiş olduğu ropörtajda, Bennu’nun 2135 senesinden sonra Dünya’mıza çarpma olasılığın şu an için az olduğunu ifade etti ama buna karşın NASA’nın şimdiden çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi.