Retro cihazlara düşkünlüğüyle de bilinen Astrofotoğrafçı (uzay fotoğrafçısı) Alexander Pietrow sıradışı bir fotoğrafçılık işine imza atarken, bir Game Boy kamerası ile Jüpiter ve Ay’ın fotoğrafını çeken ilk insan oldu.

Nintendo firmasının 1998 yılında piyasaya sunduğu Game Boy’un bir versiyonu, monokrom kameraya sahip idi. 2-bit ve 128×112 piksel CMOS sensöre sahip olan kamera, döneminin en küçük dijital kamerası olarak kayıtlara geçti.

Astrofotoğrafçı Pietrow: “Bu kamerayla bir uzay fotoğrafının çekilip çekilemeyeceğini gerçekten merak etmiştim. Konuyla ilgili İnternette araştırma yaptığımda ise hiç kimsenin daha önce denememiş olduğunu gördüm ve bu beni çok şaşırttı.” dedi.

Pietrow, Leiden Üniversitesi’nde yer alan 1838 yılından kalma 6 inçlik Fraunhofer Teleskopunu, Game Boy kamerasına bağlamaya karar verdi.

Pietrow için en zor olanı bulutsuz, açık bir gökyüzü koşullarının sağlanması oldu. Bu sırada Ay ve Jüpiter’i fotoğraflamadan önce bazı deneysel fotoğraflar da çeken Pietrow’un Game Boy kamerasından çıkan fotoğraf kareleri ise aşağıdaki şekilde.

Pietrow’un bu sıradışı çalışması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?