Tarihi değiştiren adam: “Şavak YILDIZ”;

Takvimler 1988 senesini gösterirken Şavak Yıldız Amca, gene bir gündüz vakti çalıştığı tarlaya giderken insanlık tarihini değiştireceği aklının ucundan bile geçmiyordu.

Çalıştığı tarla, yeğeni Mahmut Yıldız’a aitti ve o sene arpa ekeceklerdi…

Tarlayı sürmeye başladığında güneş daha yeni aydınlatmaya başlamıştı yeryüzünü. Üçüncü sıraya geldiği vakit, pulluğun bıçağına çarpan şeyin sesi çınladı kulaklarında. Merakla eliyle toprağı kazmaya başladı ve parmak uçlarına dokunan sert birşeyi hissetti. Durmadı devam etti elleriyle toprağı eşelemeye ve ikinci bir cismi daha gördü.

Heykele benziyordu bu iki cisim, onları çıkardı ve üstündeki toprağı elleriyle sildi. Cisimleri bir kenara bıraktı ve tarlada çalışmaya devam etti. Akşam olunca bulmuş olduğu iki heykeli sırtlayıp eve götürdü.

Heykelleri gören yeğenleri ve diğer akrabaları heyecanla bakakaldılar. İçlerinden biri heykelleri antikacıya satmayı düşündü fakat Şavak Yıldız oldukça kararlı bir şekilde;

“Bunları yarın götürüp müzeye teslim edeceğim!” dedi.

Akrabaları, “Şavak Yıldız’a aklını mı kaçırdın, o kadar yolu nasıl gideceksin?” deseler de aklına koymuştu bir kere, gidecekti…

“Sen deli misin” dediler. “O denli yol…” Ertesi sabah yola çıktığında, kim bilir bir ödül alabileceği umudunu taşıyordu. Urfa merkez ile köy arası yaklaşık 10 km idi fakat bu yol at arabası ile uzunca bir süre alıyordu.

Şavak Yıldız, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesine geldiğinde birazdan duyacağı yanıt aklına bile gelmemişti.

Arkeoloji Müzesinin müdür Adnan Mısır, kılık kıyafeti toz toprak içinde olan Şavak Yıldız’ın yanında getirdiği heykelleri inceledikten sonra; “bunlar önemsiz ve değersiz, al götür” dedi. (Şavak Yıldız’ın heykelleri, toz toprak içinde götürmek ayıp olur diyerek tıkayıp götürmesi müze müdürünün heykelleri sahte olarak nitelendirmesine neden olmuş olabilir ama büyük bir ihmal olduğu da su götürmez bir gerçek.)

Şavak Yıldız, müze müdürünün sözlerinden sonra epey bir bozulmuştu ve köyüne giderken tarihi değiştireceği bir işareti Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne bıraktığının bilincinde değildi.

Yıllarca boyunca, Şanlıurfa Müzesi’nin karanlık depolarında yatan Göbeklitepe’nin heykelleri, dünya tarihini değiştirmek üzere 6 yıl sonra tekrar aydınlığa çıkacaktı ve bilinen tüm ezberleri bozacaktı…

Göbeklitepe ve keşfi hakkında düşünceleriniz nedir? Burda bulunan başlık üzerinden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Göbeklitepe, SORU-CEVAP