ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan “Rehbertaşı” henüz 29 yıllık bir geçmişe sahip olsa da halen  esrarını koruyor. Görenleri şaşırtan taşı kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor.

Fakat “Mahşer gününden” sonra hayatta kalabilecek insanlara yeniden bir medeniyet kurmaları için bir rehber niteliğinde” olması için yaptırıldığı biliniyor. Üzerinde Svahili dili dahil 8 dilde sayısız ilginç yazılar mevcut. Tarihten genetiğe sosyal bilimlerden fiziğe kadar pek çok bilgi var. Her biri 20 ton ağırlığında 5 metre yüksekliğinde beş ayağı bir de 12 tonluk bir tepe taşı olan devasa anıtın her türlü doğal felakete meydan okuyacak nitelikte yapılması istenmiş.

rc-christian7 14286189

1980’de dikilen anıtın hikayesi ise Temmuz 1979’un bir cuma akşamında başlamış. Kendisini Robert C. Christian olarak tanıtan şık giyimli orta yaşlı gir saçlı ince ve uzun boylu bir kişi ABD’nin ve hatta dünyanın en iyi granit taşının işlendiği Georgia eyaletindeki Elbert kentinde bulunan Elberton Granite Finishing adlı şirkete giderek “Ben küçük bir grup Amerikalı’nın adına burada hem saat hem takvim hem rehber olacak bir granit anıt siparişi vermek istiyorum” dedi. Elberton Granite Finishing’in dönemin Başkanı Joe Fendley o günü şöyle anlatıyor: “Etkileyici görünen o adamın anlattıklarıyla önce pek ilgilenmedim ama ne istediğini tarif ettikçe şaşırdım. Sadece dev granit taşları işlememizi değil onları devasa bir astorlojik enstrüman şeklini andıracak bir şekilde yerleştirmemizi istiyordu. Bu çok zor bir işti ve kurtulmak için üç kat fazla bir fiyat söyledim. Ama o rakamı hiç itiraz etmeden kabul etti. Şemalarıyla geldi ve o şemalara göre çalıştık. Taşları yaparken bizleri adeta ustabaşımız mış gibi yönlendirdi. Her şey bittiğinde ortaya çıkan bu dev anıta şaşırdık. Ama siparişini veren Robert C. Christian o gün bugün ortada yok. Ayrıca buradan ayrılırken bana açıkca R.C. Christian’ın takma bir isim olduğunu söyledi” dedi.

13695063_1081559051880427_1168178178_n

Rehber taşının ayakları güneşi yıl boyunca Doğu-Batı yönünde işaret edecek şekilde yerleştirilmiş. Tepe taşına açılan bir delikten gelen güneş ışığı bir ayağın üzerindeki takvimde günü göstermektedir. Orta daki kayide Robert christian nın elinde karton bir taş maketi ile açtırdığı şu anda boş ve işlevsiz görünen başka bir delik bulunmaktadır. Robet Christiana bu deliği neden açıyoruz diye soran işçilere cevabı ise vakti gelince herşeyin anahtarı olan taş buraya yerleştirilecektir demiştir.

Taşın üzerindeki İngilizce Arapça İbranice Svahili dili dahil 8 dildeki bilgiler ise şaşırtıcı derecede hem günlük hayatta hem de yüksek bilimde kullanılabilen bilgiler.

2012 yılında Ohio üniversitesinden bir grup son sınıf öğrencisi taşlar üzerinde inceleme yapmaya başlamış ve yazılar arasında algoritma ile bazı tarihler ve koordinatlar gizlendiğini keşfetmiştir. Ancak 9 ay süren bu çalışmanın sonucunda yazıların tam olarak deşifre edilmesi mümkün olmamışsada kesin olarak deşifre edilebilen 3 koordinattan 1 tanesi mısır pramitlerini bir diğeri atlas okyanusu ortasında üzerinde yerleşim bulunmayan bir adaya bir başkası ise kutuplarda bulunan ve oyuk dünyanın girişi olduğuna inanılan devasa bir deliği işaret etmektedir.

Anıtın Elbert kentinin bir tepesine dikilmesine izin veren belediyede de R. C. Christian adına izin belgesi mevcut. Ama hiç kimse onu tanımıyor. Ve hükümet arşivlerinde kendisine veya ailesine dair her hangibi bir kayıt bulunmuyor Ne var ki belediyeye çok yüklü bir bağış da yaptığı kayıtlarda görünüyor.