7.Voynich El Yazması

voynich yazilari

240 sayfalık bu kitap günümüzde hiçbir insanın bilmediği ve hiçbir tarihi kayıtta rastlanmayan tuhaf bir dilde yazılıştır.

Kitabın sayfaları; astrolojik çizimlerle, sıra dışı olayların betimlemeleriyle, çözülemeyen şemalarıyla ve Dünya üzerinde bilinen hiçbir bitkiye benzemeyen 100’lerce adet bitki çizimiyle doludur.

voynich

Karbon 12 metoduna göre yapılan çalışmada, kitabın 1404 ile 1438 yılları arasında bir tarihte oluşturulduğu belirlenmiştir.

Günümüze kadar yer yüzündeki en iyi dil bilimcileri, matematikçiler ve şifre kırıcılar kırıcılar kitabın dilini ve gizemini çözmeye çalışsalar da buna muvafık olamamışlardır.

voynich2

Bu kitabın kimler tarafından çizildiği ve neyi anlatmak istediği hala bilinmemektedir.

Güncelleme: Bu esrarengiz kitaba, Türkçe açıklamasıyla beraber, aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.

Dünyanın En Gizemli Kitabı!
Voynich Elyazması

Üyelerimize özel bu e-kitabı, Türkçe açıklamasıyla birlikte ÜCRETSİZ olarak mail kutunuza gönderiyoruz.

6.Piri Reis Haritası

bg2

Ünlü Osmanlı Denizcisi Piri Reis’in 1513’te çizdiği ve Kanuni Sultan Süleyman’a hediye ettiği bu gizemli harita 1929 yılında Topkapı Sarayı’nın tozlu raflarında bulununca tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Nedeni ise dönemindeki diğer haritalardan farklı olarak Afrika’nın batı kıyılarını, Güney Amerika’nın doğu kıyılarını, Kanada’nın kuzeydoğu köşesini, Grönland’ı ve 1818 yılına kadar keşfedilememiş olan Güney Kutbu’nu gösteriyor olmasıydı.

piri-reis-haritasi-kitalar

Daha da ilginç olanı ise Piri Reis’in haritasında, kıtanın buz altında kalan sahil kesimlerinin bile gösteriliyor olmasıydı. Kıta üzerindeki buzlar, haritanın çizilmesinden tam 6000 yıl önce erimişti ve bu bilgi 1513 yılında bilinmiyordu.

Harita üzerinde tasvir edilen çeşitli bilinmeyen yaratıkların ise neyi anlatmak istediği hala gizemini korumakta.

5.Kosta Rika’daki Taş Küreler

kosta rika tas kureler1

Kosta Rika’nın bazı yerlerinde eski çağlara ait yontulmuş, top şeklinde olan 300’den fazla taş keşfedildi. Bu taşlardan bazılarının çağı sadece birkaç cm iken çoğunluğunun ise çapı 2.5 metreye kadar çıkmakta ve ağırlıkları da 16 tonu bulmaktadır.

Bu taşlardaki tuhaflık, taşların granitten yapılmış olmaları, kusursuz bir şekilde yontulmuş olmaları ve yapımı için 30 tondan daha fazla yekpare (bütün) bir kaya bloğunun gerekmesidir.

kostarika-taslari

Fakat tüm bu gerekliklere rağmen taş kürelerin bulunduğu bölgede veya yakınlarında hiçbir taş ocağı izine rastlanmamıştır.

 

4.Gizemli Çoban Anıtı

gizemli-coban-aniti

Zamanın kontu olan Thomas Anson tarafından 1748 yılında Staffordshire şehrinde yaptırılmış olan Çoban Anıtı, alt kısmında gizemli ve şifreli bir takım harfler içermektedir. Yaptırıldığı tarihten bugüne kadar 250 yıldır aralarında Charles Dickens ve Josiah Wedgwood’un da bulunduğu Dünyanın en iyi tarihçileri, dil bilimcileri ve bilim adamları bu şifreyi çözmeye çalışmışlarsa da başarılı olamamışlardır.

coban-aniti

Bir takım kaynaklara göre bu şifrelenmiş metin, Tapınak Şövalyeleri tarafından saklandığı sanılan olası hazinelerin ve Kutsal Kase’nin yerlerini işaret etmektedir.

 

3.Antikitera Mekanizması

antikitera-mekanizmasi

Ege Denizi’nin derinliklerinde bir gemi batığında bulunmuş olan Antikitera Mekanizması milattan önce 150 ile 100 yılları arasında Yunan bilim adamları tarafından yapılmıştır. Modern bir saatin dişlilerinden oluşan bu garip makine karmaşık bir yapıya sahiptir.

Cambridge Üniversitesi’nden Derek Solla Price, Mike Edmunds ve daha birçok profesör yaptıkları araştırma sonucunda, bu cihazın Güneş’in, Ay’ın veya gezegenlerin konumlarını hareketlerini gösteren astronomik bir pusula olduğunu düşünmektedirler. Tarihi veriler, otomatik olarak ardışık veya döngüsel işlemleri gerçekleştiren bu tarz makinelerin tariflerinin yeni nesilleri öğretilmedikleri veya aktarılmadıkları için unutulmuş teknolojiler olduklarını ve bu yüzden 14. Yüzyıla kadar da bir daha üretilmediklerini göstermektedir.

Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Antikitera Mekanizması’nın gizimi hala çözülebilmiş değildir ve bazı insanlara göre çözülebilmesi durumunda astronomi alanında büyük değişikliklere yol açabilir.

 

2.Aiud’un Alüminyum Çekici

aiudun-aluminyum-cekici

Yerin 10 metre altında, nesilleri 11,000 yıl önce tükenmiş olan mamut hayvanlarının kalıntılarıyla birlikte bulunmuştur. Cluj-Napoca Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılan incelemeler sonucunda günümüzden en az 400 yıl önce yapıldığı ve alüminyum kaplamalı olduğu saptanmıştır.

İşin ilginç olan tarafı ise en az 1000°C’de kimyasal işlemler uygulanarak üretilebilen alüminyum ancak 1808 yılında keşfedilmişti.

 

1.Mısır’ın Esrarengiz Mumyaları

mumya

Mısır’daki mumyalar üzerinde yapılan tahlillerde; mumyaların saç diplerinde, kemiklerinde ve derilerinde kokain ve nikotin izlerine rastlanılması bilim insanlarını şaşkınlığa uğrattı. Çünkü kokain ve nikotin yalnızca Amerika Kıtası’na özgü olan koka ve tütün bitkilerinden elde edilir.

misir-mumyalari

1400’lü yıllarda Amerika keşfedildikten sonra varlıklarından ancak haberdar olduğumuz bu bitkilerin 2000 yıl önce yaşamış firavunlar tarafından kullanılmış olması çok iyi bildiğimizi sandığımız insanlık tarihi hakkında daha öğrenecek çok şeyimizin olduğunun en iyi göstergesi.

 

korkubilimi.com
Korkubilimi.com sitesinde bulunan içeriklerin telif hakları korkubilimi.com yazarlarına ait olup kaynak göstermeden ve içeriğin bulunduğu www.korkubilimi.com adresine bağlantı verilmeden kopyalanamaz veya bir bölümü kullanılamaz. Kaynak göstermek ve bağlantı vermek koşuluyla içerikler kullanılabilir.