Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan Keops Piramidi gizemini yıllar sonra dahi koruyor. O zamanlar ünlü tarihçi Heredot’a göre 30 yılda tamamlanmış. Piramit o kadar gizemli ki 19.yy’dan bu yana herhangi bir somut keşif yapılamadı ta ki bu haftaya kadar. Bilim adamaları bu hafta çok garip bir buluşa imza attı. Büyük Piramit (Keops Piramidi) içerisinde büyük bir boşluğa ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar piramidin keşfedilen noktaları sınırlıydı bunlara örnek vermek gerekirse; Büyük Galeri ve Kuzey koridoru. Bu yeni boşluğun tam olarak ne olduğu bilinmiyor ama elbette teoriler mevcut.

Büyük Piramidin keşfedilen kısımları

Araştırmalar uzun zamandır devam ediyordu ve Fransız bilim “ordusu” uluslararası bir ekip oluşturdu bu ekibe ScanPyramids adı verildi, bu ekip çalışmalarında, daha önce keşfedilen Büyük Galeri’nin hemen üst kısmında kozmik ışınlar yardımıyla 30 metre uzunluğunda bir boşluk keşfetti. Ölçüleri bir odayı andıran bu boşluğun ne olduğu yada ne amaçla kullanıldığı henüz bilinmiyor.

Yaklaşık 3000 yıldır zorlu koşullara rağmen ilk gün ki gibi ayakta duran Büyük Piramit sırlarını insanlığa açmış değil. Bu boşluk, sırlar ile ilgili büyük bir sırlar odası” olabilir yada kendiliğinden oluşmuş olabilir. ScanPyramids ekibi lideri Mehdi Tayubi bu boşluğun bir amaca hizmet etmek için piramidin inşası esnasında oluşturulduğunu düşünüyor. Onu bu düşünceye sevk edecek birçok neden var örneğin Keops Piramiti’nin içindeki yapılar birbirine koridorlar aracılığı ile bağlı fakat bu boşluk bilinen hiç bir koridora bağlı değil bu olgu boşluğun gizli bir sırlar odası olma ihtimalini perçinliyor. ScanPyramids ekibi bu boşluğun ikinci Büyük Galeri olmasından da şüpheleniyor ama bu onlar için en zayıf ihtimal zira daha önce ki keşiflerde boşluklara rastlanmıştı ama bunlar küçük ve dikkat çekmeyen sıradan boşluklardı ayrıca birbirine bu denli yakın iki galerinin olması da çok ihtimaller dahilinde değil.

Piramidin içinde ki en gösterişli odaları düşündüğümüzde aklımıza Kral ve Kraliçe’nin odaları geliyor. Bu odalar en üst katta ve bulunan boşluk kadar büyük ebatlara sahip değil. Bu boşluk her neyse içerisinde büyük bir gizemi barındırıyor.